Letos bo izšlo samostojno nadaljevanje nadvse uspešne “zen” namizne družabne igre Tokaido in sicer Namiji. Predstavniki založnika Funforge so novost razkrili pred tedni na Mednarodnem festivalu družabnih iger v Franciji. Namiji sta, tako kot Tokaido, ustvarila znani avtor Antoine Bauza in ilustrator Naïade. Podrobnosti bodo razkrivali sproti na družbenih omrežjih. Igra še nima končne podobe, izdelali so le prototip. Veliko se bo še spremenilo, bo pa načrtno zelo podobna igri Tokaido, tako vizualno kot po igralnem konceptu.
Namiji podrobnosti
Tudi Namiji je zelo “zen” igra. Primerna je za 2 do 5 igralcev od 8 let naprej, čas trajanja pa je opredeljen med 30 in 45 minut. Vsak igralec bo dobil svojo igralno ploščico s čolnom, na katero bo polagal ribe in druge žetone ter jih tudi odstranjeval.
Igralci se bodo odpravili na pot po igralni plošči. Na mestih, kjer se bodo ustavili, bodo izvedli določeno akcijo. Poteze začenja igralec, ki je na zadnjem mestu. Ta se prestavi naprej poljubno število mest do izbrane akcije. Slednje se nekoliko razlikujejo od igre Tokaido, kot tudi mesta, na katerih se igralci ustavljajo. Ta so unikatna. Skratka igralci v Namiji čolnarijo, ribarijo ter občudujejo naravo. Zato so ustvarjalci ohranili panoramske karte, ki jih slikate. Le da je scena drugačna. Sestavljate namreč kita, zanj pa dobite različno število točk.
Mesta z akcijami ponujajo različne stvari. Prostori z rakci omogočajo, da dobite več točk tako, da rakce vlečete iz vreče. Z ribarjenjem smete obrniti en žeton ribe zase in enega za igralce in nato s temi žetoni gradite vrstice in stolpce z ribami enakih barv ali oblik. Posebno mesto dovoli, da dobite dvojno ploščico oz. ploščico, na kateri sta dve enaki ribi. Na nekaterih mestih prejmete karte, ki vam točke prinesejo na koncu igre, seveda če ste izpolnili njihov cilj. Na dokih počivate. Tam si lahko izberete poljubno mesto, ne tako kot pri igri Tokaido, kjer ste morali zavzeti prvo prosto mesto. Vzamete toliko kart kot je igralcev, si eno izberete, ostale podate naprej. Te karte vam prinesejo bonuse. Igralci začnejo s 15 negativnimi točkami, ki jih predstavljajo posebni žetončki z origami čolnički. Teh se morate znebiti in sicer na mestih z vrtinci, ko čolničke darujete bogovom.
Predhodnica Tokaido
Družabna igra Tokaido je ena boljših in lepših v zadnjih nekaj letih. Tokaido sicer pomeni “vzhodna morska pot” in je bila ena izmed Petih poti na Japonskem v času Tokugawe. Povezovala je Kyoto s Tokyem. Igra je izšla leta 2012 in se je prodala v več kot 400.000 izvodih. Prevedena je v 18 jezikov, med njimi prevladujejo evropski, žal slovenske izdaje nimamo.
Igralci v njej so popotniki, ki potujejo po znameniti poti/krajih in ob tem občudujejo prečudovite naravne lepote, ne pozabijo pa niti na kulinarično doživetje. Poljubno se ustavljajo na različnih postajah in tam izvedejo akcijo, ki jo kraj ponuja. Začenja igralec, ki je zadnji na poti. Igra ima veliko postaj, te pa prikazujejo 8 različnih simbolov/akcij, temu je treba dodati še okrepčevalnice, kjer popotniki počivajo in se okrepijo za pot. Igralci lahko prispete v vas (kjer zbirate sete spominkov). Izberete lahko kmetijo (dobite denar), na postaji panorama zbirate karte in iz njih sestavite sliko, na vročem izviru dobite točke, v templju darujete denar, srečanja prinašajo različne bonuse, nikakor pa se ne smete pozabiti ustaviti v okrepčevalnici. Popotniki se na teh mestih razvrstite po vrsti, kot ste prihajali. Prvi je najbližje cesti, zadnji je najbolj oddaljen. Vsi igralci si privoščite obrok, ki ga morate plačati. Prvi si obrok izbere igralec, ki je najbližje cesti. Ko so vsi igralci prispeli iz Kyota v Edo oz. Tokyo, je igre konec, zmaga igralec z največ točkami.